Noor kalateadlane Gerli Albert veetis äsja paar kuud Assooridel ning tutvus põhjalikult sealse kalastiku ja püügimeetoditega.

Assoorid, saarestik Atlandi ookeani põhjaosas, on Portugali autonoomne piirkond ja koosneb üheksast vulkaanilisest saarest. Saared asuvad Portugalist umbes 1360 km kaugusel ning New Yorgi idaosast umbes 4121 km kaugusel.
 
Miks üldse Assooridest kirjutada? Põhjusi on mitmeid. Assoore võib nimetada Euroopa paradiisiks, nende loodus ja maastik on väga mitmekesised. Lisaks silmatorkavale ilule maismaal on ka veealune elustik võrratu – seal on kirjeldatud 25 vaala ja delfiini liiki. Assoorid on üks maailma parimaid paiku vaalade ning delfiinide vaatluseks, seda võimalust pakuvad seal mitmed firmad. Assooridel on filmitud ka mitmeid episoode BBC dokumentaalfilmidele „Planet Earth“ ja „The Blue Planet“. 

VÕRRATU KALASTUSPARADIIS. Kui on soov tutvuda ookeani elustikuga, siis on Assoorid kindlasti suurepäraseks kalastusreisi sihtkohaks Euroopas, samas on see ka taskukohane. Väga populaarne on allveepüük ehk spearfishing. Kohtusin Terceira saarel ühe pikaajalise allveepüügi harrastaja Gui Bruges’ga, kellele kuulub firma Azores 38°N, mis pakub kalastusturismi võimalust. Nelja tunni spearfishing püügi maksumus on 30 eurot. Hinna sisse kuuluvad nii varustus, kiire väljaõpe kui ka transport paika, kus on võimalik suuremaid kalu tabada. Allveepüük on ilmselt üks keerulisemaid kalastusviise, kuna hinge tuleb üsna kaua kinni hoida ning sa pead arvestama sellega, et suudaksid veepinnale tagasi tulla. Sealne väga selge vesi ja liigirikkus muudavad antud kalastusviisi Assooridel üheks huvitavaimaks. Allveepüügi heaks küljeks on selektiivsus – püütakse vaid oma tarbeks, selle käigus jäävad ohustatud liigid aga puutumata.
Edasi lugemiseks telli ajakiri Kalale