Ajast aega on kalal käies ikka sosinal räägitud, et kala jumala pärast kalameest ei kuuleks ja plehku ei paneks. On see aga üldse vajalik? Selgitab kalateadlane Arvo Tuvikene. 
Vesi on väga tänuväärne keskkond suhtlemiseks helide abil. Vesi on õhust keskmiselt 7500 korda tihedam ja palju viskoossem ja seetõttu liigub heli seal võrreldes õhuga 4,5 korda kiiremini. Heli levimise kiirus vees sõltub temperatuurist, vee soolsusest ja hüdrostaatilisest rõhust ning kõigub vahemikus 1430–1550 meetrit sekundis.

KUIDAS HELI LIIGUB. Ühekraadise temperatuuritõusu korral suureneb helikiirus vees 4 m võrra sekundis. Vee sügavuse kasvades 10 m võrra suureneb hüdrostaatiline rõhk 1 atmosfääri võrra ja helikiirus kasvab sellega 0,2 m/s. Helid sumbuvad mudase põhjaga veekogudes kiiremini kui kivise ja liivase põhja puhul. Vees sumbub heli palju aeglasemalt kui õhus, kusjuures kõrged helid sumbuvad madalamatest helidest kiiremini. Helilained hajuvad paremini siis, kui vees on palju väikseid õhumulle, taimset ja loomset heljumit. Heli liikudes õhust vette ja vastupidi kaotab see oma energiast 99,9%. See 0,1% helienergiast, mis õhust vette ja vastupidi levib, tekitab vees kaks korda tugevama heli kui õhus. Siit võib järeldada, et kalad ei kuule kaldal või paadis oleva inimese rääkimist. Küll aga „kuulevad“ nad küljejoone abil väga hästi maapinna vibreerimist, kui näiteks kalamees veekogu kaldal käib. 

Varasematel aegadel arvati, et kalad ei kuule hästi, kuna neil puudub nii välis- kui ka keskkõrv. Samuti arvati, et kuulmine käib komplektis häälitsemisega. Kalad on ju tummad! Kuid juba kreeka õpetlane Aristoteles väitis, et mõned kalad võivad tekitada helisid. Alles umbes sada aastat tagasi hakkasid teadlased tõestama, et kalad kuulevad ning et mõnegi liigi kuulmisvõimet võib võrrelda inimese omaga või see võib olla isegi parem kui inimesel. Eelmise sajandi alguses tõestasid Ameerika füsioloog George Parker ja tuntud Saksa teadlane Karl von Frisch, et kala kuulmisel on peamine roll tema sisekõrvas paikneval labürintorganil. 
Edasi lugemiseks telli ajakiri Kalale